Osnovna škola Kralja Tomislava Udbina

Ispis statistike od 27. 11. 2012.

« Svibanj 2021 »

Portali

Za učitelje

Priručnici za djecu

Zlatko Krilić: Čudnovata istina

Tko nije sanjario o mogućnosti da ima neke dodatne, natprirodne moći? Autor tvrdi da ih ima (ili ih je imao), a u ovoj je knjizi ispričao čudnovatu istinu o sebi. Također, knjiga govori o snazi djetetova duha koji ne posustaje ni u najtežim trenutcima. Ne postoji nemoguće. Treba samo dobro upoznati sebe i čvrsto vjerovati.

Desa Muck: Anica i sportski dan

ANICA I SPORTSKI DAN je šaljiva, zanimljiva i poučna priča o Anici i njezinu najboljem prijatelju.

Anica uživa u kretanju i strašno se veseli sportskome danu. Njezin najbolji prijatelj Jakov baš i nije sportski tip pa se zato njih dvoje upute na noćni trening. A tamo ih vrebaju brojne opasnosti… Knjiga Anica i sportski dan je uvrštena u lektiru za drugi razred osnovne škole.

Sarrane Taylor: Matematika i ljudsko tijelo

Različite organe i dijelove tijela povezuju mehanizmi koji funkcioniraju na temelju matematičkih zakonitosti.

Kako se krećemo?
Zašto su nam potrebni postotci i mjere?
Kako radi mozak i zašto su važni prsti na rukama i nogama?

I još mnogo toga...

Sarrane Taylor: Matematika u prirodi

Životinje i biljke povezane su s matematikom. Kojeg je oblika površina očiju pojeding kukca? Kakvog je oblika saće? Kako se životinje kreću u prirodi i koriste li kompas? Upoznajemo se s pojmom Fibonaccijev niza, mjerenjem visine kroz visinu drveća, a o labirinitima u prirodi uče nas krtice i termiti.

Sarrane Taylor: Matematika u igri

Igramo se cijeli život, uz igru je sve zabavnije i veselije, a igrajući se možemo i puno toga naučiti.
Primjerice, što se događa kad bacamo kockicu i kakva je uloga vjerojatnosti u tome?
Kako održavamo ravnotežu i što se događa kad kotrljamo pikule?
Zanimljivo je i saznati što povezuje labirinte i koordinate.

Sarrane Taylor: Matematika u moru

Matematika nam može pomoći u upoznavanju zanimljivog svijeta na površini mora i ispod nje.
Što povezuje šesterokute i sante leda, koliko je ukupno zrnaca pijeska na našem planetu i zašto školjke imaju tako zanimljive oblike?
Na ova i još mnoga zanimljiva pitanja odgovara matematika.

Sarrane Taylor: Matematika u strojevima

Ljudi su oduvijek koristili pomagala i oruđa.
To su razni mjerači, rezači i poluge, kotači, a onda i složeniji mehanizmi poput teleskopa te naposljetku električni uređaji, sateliti i roboti. Uporaba tih alata i strojeva temelji se na matematičkim operacijama, geometrijskim oblicima i kvantitativnim odnosima.

Sarrane Taylor: Matematika i životinje

Matematika je čak i u životinjskom svijetu - raznolike vrste obilježene su matematičkim oblicima i obrascima.
Zanimljivo je saznati zašto su kutovi važni za ptičji let, što povezuje matematičku operaciju oduzimanja i pande, koja je uloga skupova u svijetu životinja i dr.