Osnovna škola Kralja Tomislava Udbina

Školski sat

Ispis statistike od 27. 11. 2012.

« Prosinac 2017 »

Portali

Za učitelje

Priručnici za djecu

Antivirusna zaštita

NAPOMENA: Ukoliko se odlučite na jedan od dolje navedenih antivirusnih programa, skinite samo jedan i njega koristite. Nije preporučljivo koristiti 2 ili više antivirusnih programa zajedno. Međutim, možete skinuti Aviru ili Avast ili AVG te uz jedan od njih povremeno pokrenti Malwarebytes koji će skenirati vaše računalo. Avira, Avast ili AVG će aktivno štititi vaše računalo dok je ono uključeno, a jednom tjedno/mjesečno ili s obirom na vaše potrebe pokrenete Malwarebytes skeniranje.

- Avira, kao i veliki broj drugih antivursnih programa je besplatan za kućne korisnike. Možete ga preuzeti OVDJE.

- Avast je besplatan za kućne korisnike, ali imate opciju kupiti i Avast Pro ukoliko se na to odlučite. Pruža sigurnost i zaštitu vašem računalu. Avast možete preuzeti OVDJE.

- Besplatnu inačicu AVG Antivirusa možete preuzeti OVDJE.

- Besplatnu inačicu možete preuzeti OVDJE.

Obrada slike

GIMP - OpenSource program koji nudi razne mogućnosti za editiranje i kreiranje vlastitih slika i crteža. GIMP možete preuzeti OVDJE.

PhotoScape - možete preuzeti OVDJE. (Kliknite desno na zeleni okvir - Download the latest version)

Krita - također OpenSource sa raznim alatima za crtanje, prepravljanje te ilustriranje. Možete preuzeti OVDJE.

Inkscape Illustrator - vektorski program za izradu ilustracija. Možete ga preuzeti OVDJE.

MyPaint -  Ako imate 32-bit sustav preuzmite mypaint-w32-1.2.1-20170129a-installer.exe. A, ako imate 64-bitni sustav mypaint-w64-1.2.1-20170129a-installer.exe

PictBear - možete ga preuzeti OVDJE. (Kliknite desno na zeleni pravokutnik - Free download)

TuxPaint - zanimljiv program sa raznim opcijama za crtanje crteža, uz to prilikom crtanja ima razne zvukovne efekte. Možete ga preuzeti OVDJE.

Izrada animacija

Izrada 2D animacija

• SYNFIG STUDIOS - također program za izradu 2d animacija kojeg možete preuzeti OVDJE.

• STYKZ - jednostavan i besplatan program za izradu animacija. Odličan za početnike. Možete ga preuzeti OVDJE.

Izrada 3D animacija

•  BLENDER - OpenSource program za izradu 3d animacija. Blender možete preuzeti OVDJE.

Blender Team također izdaje kratke animirane filmove koje su napravili, a možete ih pogledati ovdje. Ako smatrate da su napravili i više nego odličan posao i imate svoju ideju za neku 3d animaciju, onda je vrijeme da se bacite u blenderske vode.

Primjer kratkog animiranog filma napravljenog od strane Blender Foundation.

Editiranje videa i zvuka

Editiranje videa

OpenShot - OpenSource program za editiranje videa. Nudi razne alate pomoću kojih možete urediti vaš video. Program možete preuzeti OVDJE.

Windows Movie Maker - možete preuzeti OVDJE.

Editiranje zvuka

Audacity - OpenSource program za snimanje i editiranje zvuka. Možete ga preuzeti OVDJE.

Power Sound Editor - slično kao i Audacity. Također besplatan alata za editiranje zvuka kojeg možete preuzeti OVDJE.

Razno

Scratch - Scratch je programski jezik koji omogućava jednostavno stvaranje interaktivnih priča, igara i animacija, te dijeljenje radova preko Interneta. Možete ga preuzeti OVDJE. Kratke upute možete pronaći ovdje - Scratch, kratke upute te kompletan priručnik.

Kodu Game Lab - program namijenjen programiranju igrica i virtualnih 3d svjetova za razne uzraste. Kodu možete preuzeti ovdje.

Edmodo - omogućuje siguran i jednostavan način za povezivanje i suradnju nastavnika s učenicima, roditeljima i međusobno. Račun možete napraviti ovdje.

Glogster - omogućuje izradu plakata o različitim temama pomoću teksta, slika, videa, pjesama i drugo. Glogsteru možete pristupiti ovdje.